nelze to nevidět, nelze to neslyšet, nelze se tomu vyhnout. Minimálně v technicky/technologicky orientovaných komunitách je to jedno z předních témat.
Nechci se zde věnovat základům „co je to kryptoměna“ anebo „jak vzikl Bitcoin“. Spíše se chci pobavit o tom, jaký byznys to nabízí. To, že je to měna nahrává myšlence na běžné obchodování. Levně nakup, draze prodej. Well, k dispozici máme desítky online burz, kde lze bitcoin a jeho odnože obchodovat ať už mezi sebou, anebo vůči dolaru/euru (fiat). Tomu se budeme věnovat později. Větší zajímavostí kryptoměn je však jejich těžba.
O co jde ? Zjednodušeně poskytnete svůj počítač k výpočtům a zpracování transakcí jeho zapojením do sítě a jako odměnu získáváte coiny. Čím více výkonu poskytnete, tím větší je vaše odměna. Bitcoin se na začátku těžil pomocí běžných počítačů, pak byly potřeba velmi výkonné grafické karty a dnes jsou na to potřeba velmi specializované a na míru konstruované výpočetní zařízení. Proč ? Systém těžby má zabudovaný růst náročnosti. Je to jakýsi ochranný mechanismus, který zajistí, že nebudou všechny coiny hned vytěženy. Ono je důležité poznamenat, že například bitcoin má daný konečný počet, který bude možné vytěžit. Naštěstí jsou tu i jiné měny. Nový boom v kryptoměnách a oživení i samotného bitcoinu způsobila měna zvaná Ethereum. Ambiciozní projekt, který pojal technologii kryptoměn – blockchain – trochu jiným způsobem a možnosti využití rozšířil za hranice samotné kryptoměny. Poučil se z nedostatků bitcoinu a uzpůsobil algoritmus tak aby byl co nejvíce rozšiřovatelný / škálovatelný. A tak se strhla druhá vlna domácího těžení. Veškeré grafické kraty nejvyšší třídy byly rázem vyprodány. Květen / červen 2017 bez ohledu na to jaký hardware jste si nakoupili, návratnost investice byla několik týdnů. Jen ten růst obtížnosti … týden co týden, měsíc co měsíc, množzství vytěžené měny klesá. A těžaři buď čekají na růst ceny (HODL) anebo spekulují na burze. Poslední skupina jsou ti, kdo si každý pátek vyberou výdělek a zlepší si víkend. To jsou nejčastěji ti, kdo při poklesu brečí a končí s těžbou a kdo vlastně částečně způsobují ony víkendové „dumpy“.
Nicméně komunita se v zásadě dělí na těžaře a tradery.
Tradeři (ti kteří primárně obchodují na burzách) se těžbou nezdržují a sázejí na své schopnosti odhadnout trh. U bitcoinu je to v poslední době vcelku jednoduché. Pořád stoupá. Takže stačí držet (HODL). Ti odvážnější, či závislí na adrenalinu, využívají fluktuací kurzu a případně i klasické burzovní nástroje jako jsou páky, nebo „short“ a „long“. Vysvětlováním těchto technikálíí se teď zabývat nebudeme, nicméně to znamená, že tato oblast financí má velký potenciál.
Chcete si to zkusit ? Není to nic extra složitého. Pro začátek doporučuji burzu s českými kořeny a hlavně s českým účtem. Urychlí to nákupy a případné prodeje kryptoměn.
Někteří přesvedčení kryptaři již pracují s kryptem jako s důchodovým pojištěním. Pravidelně nakupují za částky, které si mohou dovolit ztratit a je evidentní, že se to vyplácí. Od léta vzrostla cena bitcoinu trojnásobně. V takovém případě pokud máte obavy o vložené peníze, můžete je vybrat a pořád Vám zbyde dvounásobek vkladu. Chce to jen trpelivost a kázeň. Pro nováčky mohou být výkyvy na denní bázi infarktovou záležitostí, ale fakta jsou jasná. Za poslední rok se tu jedná o 1000% zhodnocení … a roste dál.
Pro dnešek stačí a příště se podíváme detailněji na mining …